V roce 1970 vyšel v novinách ( pravděpodobně Pochodni) článek o častolovickém kováři Františku Pourovi. Ústřižek Muzeu Častolovicka věnovali manželé Breklovi. PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 11
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Středa, 07 Květen 2014 00:00
Velikost písma:

Novinový článek z roku 1970Z textu se dozvídáme, že pan František Pour přišel do Častolovic v roce 1907 a o posvícení roku 1970 oslavil 63. výročí svého příchodu do naší obce. Byl členem čtvrté generace kovářů. Milovanou kovařinu dělal více než 70 let.

Do učení šel ještě v minulém století, jeho syn Jaroslav se stal také kovářem, kovářem se snad vyučil i jeho vnuk. Nejvíce z řemesla pochytil u jistého Kubišty v Hořících. Pan Kubišta byl tím pravým kovářem od rány, nikdo u něj moc dlouho nevydržel. František Pour strávil v Hořicích 2 roky. Na odchodnou dostal pomůcky na patentní druh podkovy a velkKovář František Pouré kladivo tzv. Macka. Kovařina pro něj představovala zamazanou dřinu. Na vše byly jen ruce, které později nahradily stroje. Taková obruč na kolo vážila 55 kg a bylo nutné s ní pracovat na ohni i na kovadlině. Kovář Pour pracoval 16 hodin denně a po práci zavítal rád do hospody. Hrával na housle a na trumpetu. V jednu dobu musel být schopen okovat až 120 koní. Pak se dal na ruchadla, pluhy. Vyrobil jich stovky, tisíce. Zakázky přitom sháněl po celém kraji. Vstával v 7 hodin, pokud zaspal, tak ho to moc mrzelo a práci končil v 17 hodin odpoledne. Dobře snášel všechna jídla, nejvíce mu chutnalo hovězí a knedlíky, nepohrdl lehčími bramborami. Žil podle svého, ani o sousto navíc, k večeři vždy něco jiného, syrečky, chleba s máslem, salám nebo párek, ryby. Spát chodil ve 22 hodin, ale předtím se nikdy nezapomněl zastavit v hospodě na dvě piva, jednu kávu a doutníček. Kouřil od 16 let. Měl tři děti, ale nechtěl být na ně nikdy odkázaný. Pokud mohl, tak se každý rok zajel za své podívat do Poděbrad ( ne na léčení, ale skutečně jen podívat) a do Prahy na Nuselský most, který ho moc zajímal. Nesnášel hory, protože tam je vždy velké ticho. Na světě se mu líbilo, a kdyby mohl život vrátit, stal by se opět kovářem.

Autor novinového článku a v něm publikované fotografie: Ladislav Langpaul

 

Objektivem fotoaparátu

foto_tydne54.jpg

Kalendárium

Dnešního dne pravděpodobně nedošlo v Častolovicích k žádné význačné události.

Církevní kalendář

Podle církevního kalendáře má dnes svátek: Vincenc Lerinský

Sponzoři

Banner
Pokud považujete činnost "Přátel Častolovic" za smysluplnou a uvažujete o podpoře našeho úsilí nebo jste ochotni stát se sponzorem spolku, neváhejte nás kontaktovat např. na e-mailu: info@e-castolovice.cz nebo osobně. Na oplátku vám můžeme nabídnout umístění reklamního banneru na těchto webových stránkách, propagaci vaší osoby nebo společnosti na námi pořádaných akcích, příp. další formy spolupráce. Děkujeme.

Web Archiv

Stránky Spolku přátel Častolovic jsou součástí Archivu českého webu Národní knihovny ČR.

Jsme také na síti

PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko