Radek Hájek: Zaniklé osady v okolí Častolovic PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 3
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Úterý, 17 Červen 2014 00:00
Velikost písma:

V okolí Častolovic se ve středověku nalézaly osady, které zanikly. Bylo jich zde hned několik. Jejich přesné umístění neznáme, proto musíme vycházet ze zpráv o těchto obcích. Umístění některých nám prozradí i pomístní názvy, které dodnes nesou pojmenování podle zaniklých osad.


Mezi Častolovicemi a Česticemi stávala ves Doubravice. Gothar Lašek v knize Hejtmanství Rychnovské vyznačuje lokalitu, kde ves měla stávat. Toto místo nese dodnes název „pod Doubravicí“ a mělo se nacházet při silnici z Častolovic do Čestic. August Sedláček v Místopisném slovníku království Českého lokalizuje ves do míst železničního nádraží. Lašek zmiňuje také, že roku 1882 měla být naproti Častolovické zastávce odkryta do skály vytesaná studna. V těchto místech měl kdysi stávat ženský klášter. Jeptišky odtud za jakési války utekly a všechny vzácnosti měly naházet do studny. Lašek také v památkách archeologických píše o pověsti, že byl na nedalekém poli zakopán zlatý zvon. Sedlák při orbě zachytil zvon ruchadlem. Přitom však prudce zaklela a zvon se propadl „žalostně zvuče“ do nitra země. Ve studni se však mělo nalézt několik článků ze řetězu, okov a dřevěné roubení. Roku 1495 koupil litické zboží Vilém z Pernštejna, ve výpisu zboží jsou zmíněny Doubravice. Vilém z Pernštejna získal Doubravice však již zaniklé. Na otisku císařského stabilního katastru můžeme nalézt za obcí směrem k Česticím oblast s názvem Doubravice.


    Směrem od Doubravic k Olešnici se měla rozprostírat Dlouhá Ves. Lokalita vsi je odvozena od místního pojmenování. Existence této obce však není doložena v žádných písemných pramenech.


    U Častolovic se také nacházela ves nazývaná Výrovice. Jednalo se o ves se dvorem. Výrovice jsou připomínány roku 1409. Ze dvora bral užitky kostelecký farář. Farář Martin v Kostelci prodal dvůr poplužní ve Výrovicích za 60 kop. Za tyto peníze „koupil plat“ sedm a půl kopy na půlku vsi Tutleky od Buška z Tlukačovi Lhoty.


    Na pravém břehu potoka Štědrý, při soutoku s Kněžnou se nacházela osada nazývána Láň. Názvem „Na Láni“ a „V Lánech“ se nazývala oblast na pravém břehu a část levého břehu potoka Štědrém. Láň roku 1406 prodal Jindřich Lancembok z Chlumu Kostelci. V 16. století pravděpodobně zanikla.  

 
    Josef Gothar Lašek se zmiňuje také o vsi Paseky, která dříve byla označována jako „ Veselá“. Tato obec se měla rozprostírat na vrchu kopce pojmenovaném jako „Strýc“. Název Veselá dostala podle veselé vyhlídky.


Literatura:
SEDLÁČEK, August. Místopisný slovník historický Království českého. Vyd. 2., V Argu 1. Praha: Argo, 1998, 1043 s. ISBN 807203099
Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. 2. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1954, 821 s.
ROUBÍK, František. Soupis a mapa zaniklých osad v Čechách. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1959, 161 s., map. příl.
Lašek, G. L.: O některých zaniklých osadách v okresu kosteleckém nad Orlicí; Památky archeologické XII/3 (1882), 131-136

 

Objektivem fotoaparátu

foto_tydne116.jpg

Kalendárium

Dnešního dne pravděpodobně nedošlo v Častolovicích k žádné význačné události.

Církevní kalendář

Podle církevního kalendáře má dnes svátek: Dominik - hvězda nad hlavou nebo na prsou, lilie v ruce, pes s pochodní v tlamě

Sponzoři

Banner
Pokud považujete činnost "Přátel Častolovic" za smysluplnou a uvažujete o podpoře našeho úsilí nebo jste ochotni stát se sponzorem spolku, neváhejte nás kontaktovat např. na e-mailu: info@e-castolovice.cz nebo osobně. Na oplátku vám můžeme nabídnout umístění reklamního banneru na těchto webových stránkách, propagaci vaší osoby nebo společnosti na námi pořádaných akcích, příp. další formy spolupráce. Děkujeme.

Web Archiv

Stránky Spolku přátel Častolovic jsou součástí Archivu českého webu Národní knihovny ČR.

Jsme také na síti

PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko