DIEBL, František PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Čtvrtek, 27 Srpen 2015 00:00
Velikost písma:

narozen 8.9.1770 v Častolovicích, zemřel 13.8.1859 v Předklášteří u Tišnova

Ředitel, inspektor hospodářských panství, vysokoškolský pedagog, člen C.k. moravsko - slezské společnosti pro podporu polního hospodářství, přírodo a zeměznalství (Hospodářské společnosti), uznávaný odborník na zemědělství, vydavatel časopisu a císařský rada.


S Častolovicemi Františka Diebla pojí místo narození. Bližší údaje k jeho dětství, školním začátkům a bydlišti nám nejsou známy. K jeho pozdějším aktivitám můžeme uvést, že přišel s geometry na Moravu, kde začal privátně studovat práva.


Po ukončení studií působí jako ředitel a inspektor několika hospodářských panství. Na návrh F.C. Nappa je v roce 1825 jmenován profesorem zemědělství v Brně a usiluje o to, aby bylo zemědělství povinným předmětem. V roce 1838 s předsedou pomologické sekce Hospodářské společnosti Nappem vypisuje cenu za vyšlechtění nové odrůdy rybízu. Jeho žákem na Filozofickém studijním ústavu je známý Gregor Mendel. V muzeu Hospodářské společnosti pracuje na odborném zpracování botanických sbírek, vedení hlavního inventáře a budování muzejní knihovny. Knihovna je již v roce 1828 zpřístupněna veřejnosti. V letech 1842-1846 vydává Moravsko-slezský časopis pro lid o polním, lesním a domácím hospodářství neb knihu ke čtení pro venkovský lid obsahující mnoho užitečného k ponaučení a k obveselení mysle, ve kterém uplatňuje talent pro popularizaci nových myšlenek a jejich implementaci v tehdejším zemědělství. Časopis vychází v Brně v české a německé verzi. V letech 1835-1844 vydává postupně čtyři díly učebnice o zemědělství, ovocnářství a vinařství. První díl se zabývá všeobecně zemědělstvím, druhý díl řeší rostlinnou produkci a umělé opylování jako metodu pro získávání nových a efektivnějších odrůd plodin, třetí věnuje živočišné výrobě se zřetelem k chovu ovcí a čtvrtý ekonomice zemědělství. Ve spolupráci s J. K. Nestlerem, profesorem zemědělství a přírodovědy na olomoucké univerzitě, v roce 1836 v Brně vydává učebnici Obecná přírodověda. Jeho kniha Katechismus o chování ovocných stromů, aneb krátké ponaučení o štěpařství, šlechtění a užívání ovoce z roku 1843, vydaná Rohrerovou tiskárnou, je nejrozšířenější příručkou českých ovocnářů nejen na Moravě. Roku 1844 vydává ve stejné tiskárně Nauku o pěstování stromů obecně, zvláště pak ovocných stromů, révy vinné a lesních stromů. Na brněnském filozofickém ústavu přednáší kolem roku 1848 nauku o polním hospodářství a všeobecném přírodovědectví. Je předním členem Moravskoslezské společnosti intenzivně se zabývá zejména zemědělstvím.


František Diebl se dočkává uznání ještě za svého života. Do penze odchází s titulem císařského rady. Z častolovického rodáka se postupným vývojem stává moravský patriot, který se celý život snaží o to, aby byla přírodověda v habsburské monarchii povinným předmětem. Svou životní pouť končí dne 13. srpna 1859 v Předklášteří u Tišnova.

 PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko