Tomáš Garrique Masaryk II. Tisk
Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Pátek, 01 Říjen 2010 06:00
Velikost písma:

Soukromý život a rodina

Masaryk v Častolovicích - 1. návštěvaBěhem pobytu v Německu (Lipsku) se roku 1877 Tomáš Masaryk seznamuje se studentkou hudební vědy a hry na klavír Charlottou Garrigue, dcerou bohatého newyorského podnikatele. 10. srpna 1877 se mladí lidé zasnubují a 15. března 1878 v New Yorku vstupují ve svazek manželský.
V roce 1879 se manželům Masarykovým narodila dcera Alice (1879-1966). Alice Masaryková, jako nejstarší z dětí, žije celý život s pocitem vlastní nedostatečnosti, během I. světové války je vězněna v Praze a později i ve Vídni (propuštěna r. 1916). Po smrti matky (1923) se ujímá role první dámy Československé republiky. Zapojuje se aktivně do politického života, zakládá Československý červený kříž. V březnu roku 1939 poprvé emigruje a pobývá převážně v USA. Po druhé světové válce se na čas vrací domů, ale v roce 1948 je politickými okolnostmi donucena podruhé emigrovat. Umírá bezdětná v 87 letech v Chicagu.


V roce 1880 přichází na svět syn Herbert (1880-1915). Po narození Herberta se u Masarykovy manželky Charlotty projevuje dědičná duševní choroba. Herbert Masaryk, mimochodem velice nadaný malíř, zemřel v pouhých 35 letech (v roce 1915) v Praze, krátce po tom, co se v Borové u Poličky nakazil od haličských uprchlíků tyfem. Ještě před svou smrtí se stačil oženit s vdovou po malíři Antonínu Slavíčkovi, se kterou měl čtyři děti. Dva chlapci zemřeli brzy po narození. Masarykovy vnučky Anna a Herberta se v Čechách dožily sametové revoluce a obě zemřely ve stejném roce (1996). Masarykův prapravnuk (vnuk Herberty) Jan Jakub také nadaný malíř zemřel před dvěma roky v osudných pětatřiceti letech na leukemii. Jeho bratr Tomáš (40) je také výtvarníkem a žije v Brooklynu. V Praze nyní žijí s maminkou, vdovou po Janu Jakubovi, dva praprapravnuci Masaryka - Armand a Taber Herbert. Jsou předškolního ještě věku a rodina je úzkostlivě chrání před publicitou. Masarykovská krev dnes proudí v žilách Herbertiny dcery Charlotty Kotíkové a jejího syna Tomáše. Oba žijí v Americe.
Masaryk v Častolovicích - 1. návštěvaV roce 1886 na svět přichází syn Jan (1886-1948). V mládí bojuje na straně RU monarchie na kolbištích  I. světové války, později vstupuje do diplomatických služeb. O Janově (†61) sebevraždě či vraždě se vedou dodnes spory. V březnu roku 1948 je nalezen mrtev na zemi pod okny Černínského paláce v Praze. Ačkoli žije bonvivánským životem, umírá bezdětný, neboť se mu nevydařilo manželství s dcerou amerického průmyslníka Frances Craneovou a vztah s americkou přítelkyní Marciou Davenportovou navždy přerušuje předčasné úmrtí.
Druhorozená dcera Eleonora (2.3.1890-18.7.1890) umírá v prvním roce svého života. Posledním dítětem manželů Masarykových je dcera Olga (1891-1978), která se po jednoletém, neúspěšném manželství s JUDr. Vendelínem Halíkem, v roce 1920 vdává za švýcarského lékaře Henriho Revillioda a má s ním dvě děti. I Olga je postižena krutým osudem. V roce 1917 po pádu z koně ochrne a takřka oslepne. Uzdravení později přičítá víře. Její oba synové umírají na konci války, v průběhu pouhých šesti měsíců. Dvaadvacetiletý Leonard Revilliod je nadporučíkem Britského královského letectva RAF a jeho bombardér se srazí s dalším britským letounem po špatné instrukci z pozemního velení. Ještě záhadnější je smrt jeho bratra Herberta (†23). Tento nadaný houslový virtuos je nalezen se střelnou ránou v břiše. Dodnes jeho smrt nebyla objasněna.
Masarykova manželka Charlotta trpí dušení poruchou a po dalších zdravotních komplikacích 13. května 1923 umírá. Tomáš Garrigue se již nikdy neožení. Přesto jsou historikům známá jeho milostná vzplanutí i kratičké románky s hraběnkou Giulianou Benzoni, pěvkyní a herečkou Jarmilou Novotnou, poštovní úřednicí Oldrou Sedlmayerovou, či sochařkou Helenou Železnou-Scholzovou.

Setkání s Častolovicemi

Masaryk v ČastolovicíchMasaryk i jeho nejbližší často pobývali v kraji pod Orlickými horami. V letech 1883 a 1884 tráví Masarykovi léto v Potštejně, ve 20. letech 20. století prezident a další členové rodiny několikrát navštěvují letovisko v Rybné nad Zdobnicí. Do Častolovic přijíždí při návštěvě východních Čech dne 13. července 1926. Obyvatelé obce prezidenta vítají na prostranství před špýcharem. Uvítací řeč pronáší starosta Josef Vacek, jménem školní mládeže prezidenta osvoboditele zdraví školačka Vlasta Kodytková. Podruhé se v Častolovicích zastavuje 23. června 1929 během své inspekční cesty po republice. Při této příležitosti se krátce zdraví se špalírem občanů na místním vlakovém nádraží.
Takový byl život prezidenta T.G.Masaryka, jehož 160. výročí narození si v letošním roce připomínáme.