S Eternitem na věčnost III. Tisk
Hodnocení uživatelů: / 4
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Středa, 13 Červenec 2011 06:00
Velikost písma:

Eternitas6Společnost Eternitas pak prochází určitým vývojem, jako ostatně řada jiných firem u nás. Během druhé světové války je azbest považován za strategickou surovinu. Eternitové výrobky jsou tak vyráběny omezeně nebo je výroba zcela zastavena. Náhražkou azbestu se pro firmu stává kamenouhelná dehtová smola a dřevocement.

 

V roce 1945 je společnost, jako důležitý podnik vyrábějící osinko-cementové zboží, znárodněna a začleněna do Eternitových závodů, národního podniku Praha. Kromě závodu v Častolovicích a Ostravě, jsou znárodněny i podniky společnosti Eternitwerke Hatschek & Comp. - tedy Eternitové závody Hatschek a spol. v Šumperku a Eternitové závody Wildmann, Hatschek a spol. v Olomouci a Berouně. Od roku 1951 je pak častolovická továrna přičleněna k národnímu podniku Českomoravské eternitové závody v Šumperku. O chod podniku se stará 130 zaměstnanců. V rámci přidružené výroby začíná továrna od roku 1953 vyrábět cementové překlady. Roku 1954 upouští od výroby dehtového papíru. Od 1.9.1961 přesídluje přidružená výroba stavebních hmot (betonárna) ze zadní části závodu v Častolovicích do Rašovic.

Eternitas7Dne 1. července 1965 dochází ke zrušení závodu Českomoravské eternitové závody a výroba eternitových krytin je v rámci tehdejšího socialistického hospodářství změněna na minerální plstě. A tady končí věčnost Eternitu v Častolovicích. Vzniká nový závod Stavební izolace n. p. Praha. Průmstav Pardubice přestavuje výrobní linku, přičemž dochází i na úpravu vlečky z častolovického nádraží. Zkušební provoz firma zahajuje dne 29. srpna 1965. Během roku 1966 se podaří zcela zprovoznit první linku na výrobu minerálních izolací, ve stejném roce vzniká u cesty čerpací stanice na 17 000 l nafty. V následujících letech (1968) je v areálu závodu postaven vodovod za 160 000,-Kč. Na práci v továrně se již nepodílí jen čeští občané, ale první Vietnamci, Poláci a vojáci, kteří jsou ubytováváni na podnikové ubytovně situované v zadní části závodu u hlavní silnice. Roku 1978 je postavena nová výrobní hala a instalována linka LSP. Výroba izolací z minerálních vláken pokračuje. Výrobní kapacita závodu je v roce 1987 rozšířena instalací druhé linky ČA II a je zahájena výroba tzv. orlických silikátů (ORSILU). V závodě probíhá další výstavba a od roku 1990 vzniká nový státní podnik Orsil Častolovice. Státní podnik o tři roky později nahrazuje právnická osoba Orsil s.r.o. Častolovice založená někdejšími představiteli managementu. Výrobní linka ČA I prochází rekonstrukcí. V letech 1994 - 2001 v areálu působí také dceřiná společnost Orsil Therm s.r.o. V roce 1995 je realizována druhá část rekonstrukce výrobní linky ČA I a nově přibývá finalizační linka ČA III. Od roku 1995 do roku 2001 v areálu závodu působí nová společnost Orsil a.s. Do firmy vstupuje zahraniční kapitál. Své finance investuje v častolovickém závodě rakouská firma Tel Mineralwolle AG z divize Isover a francouzský koncern Saint - Gobain. V následujícím období je postaven sklad izolačních materiálů, zbourána a přemístěna administrativa (1999) i jídelna a závod je celkově rozšířen. V letech 1999 - 2005 působí v závodě další společnost Saint - Gobain Orsila s.r.o. S rozšiřováním závodu se zvyšuje i výrobní kapacita. Podnik se postupně stává jedním z největších výrobců minerálních vláken na světě.

Ačkoli výroba Eternitu v Častolovicích skončila před mnoha lety, je třeba objektivně uznat, že Eternit a jeho následovníci jsou opravdu věční....

 

Pozn. : V textu byly použity informace a fotografie převzaté z věstníku Muzea cenných papírů č.4/2010.