Původ betlému z farního kostela sv. Víta v Častolovicích Tisk
Hodnocení uživatelů: / 4
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Úterý, 22 Listopad 2011 00:00
Velikost písma:

Betlém z chrámu sv.Víta K tradičním symbolům Vánoc neodmyslitelně patří betlémy. Tyto roztodivné lidské výtvory, mnohdy překrásná a velkolepá umělecká díla,  zdobí nejednu domácnost, spatřit je můžeme i v různých muzeích, kostelech, kaplích a dalších památkách. Jeden takový nenápadný skvost, si většinou v čase vánočním, mohou prohlédnout i věřící a další zvídaví návštěvníci kostela sv. Víta v Častolovicích. Autorem chrámové betlému je Mistr řezbář pan Bohumil Bek.


Betlém z chrámu sv.VítaBohumil Bek se narodil v poslední čtvrtině 19. století (24. 4. 1879) ve Svatém Jiří na Orlickoústecku. V té době a právě v tomto kraji prožívalo jesličkářství nebývalý rozkvět. Když dospěl odešel do Kutné Hory, kde absolvoval Státní řezbářské školu. Později (v roce 1909) si ve městě stříbra založil prosperující živnost. Firma nesla jméno Odborný závod sochařsko - řezbářský pro nové a restaurační umělecké práce kostelní. Zabývala se výrobou oltářů, soch, kazatelen, Božích hrobů, jesliček, křížových reliéfních cest, zpovědnic, zábradlí a lavic, klekátek apod.
Um pana řezbáře a jeho učedníků dokládaly desítky děkovných dopisů. Firma se mohla rovněž pochlubit úspěšnými restaurátorskými pracemi většího rozsahu. Za všechny jmenujme např. obnovený oltář děkanského kostela v Pelhřimově a obdobně zachráněný barokní oltář v Handlové na Slovensku.


Mezi díla, která vycházela z rukou Mistra a jeho zaměstnanců, patřily i jesličky. Ty častolovické nevyjímaje. Jesličky pro chrám sv. Víta vznikly v roce 1938, krátce před druhou světovou válkou. Na pozadí betlému spatříme zasněžené panorama pražských Hradčan. Malovaný obraz lemuje zlatá šerpa s nápisem Sláva na výsosti Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle. V popředí stojí osvětlená „kamenná“ jeskyně se svatou rodinou, telátkem. Na čtyřech stupíncích dotvářejí zajímavé dílo vyřezávané barevné figurky darovníků, potulných muzikantů, andělů, selek, hospodářů, rozverných dětí a celá plejáda domácího zvířectva.


Betlém z chrámu sv.VítaZávod dobře prosperoval až do 30. let 20. století.  Následně na něj dolehla hospodářská krize a věci s ní související. V té době nebývalo výjimkou, že pan Bek žádal o práci ctihodné Chrámové družstvu ČSR v Pelhřimově nebo nechával stanovení ceny za vyřezávané jesličky přímo na kupci (odběrateli). Během 2. světové války byl pan Bohumil Bek členem Společenstva truhlářů, řezbářů, a soustružníků dřeva v Kutné Hoře. Družstvo bylo založeno v roce 1942 a pan Bek do něho vstoupil v roce 1943. Členství mu pak bylo zrušeno v roce 1951.  Závod pana Beka se nacházel v Kutné Hoře nedaleko kláštera, v Klášterní ulici čp. 283. V přízemí byly dílny, v patře byt majitele a ubytovny pro zaměstnance. Ve čtyřicátých letech měl závod 7 – 8 zaměstnanců, dále tři malíře a pozlacovače a tři až čtyři truhláře. Učební doba v těch létech trvala tři roky. Vybavení Bekovy dílny nebylo nijak oslnivé. Převládala ruční výroba a šlapací brusy. Složitější díly se vozily do strojovny ve městě.


Největším konkurentem pana Bohumil Beka byl další kutnohorský řezbář pan František Charvát. Mezi oběmi firmami vládlo napětí. Konkurenční práce se kopírovaly, docházelo i k vzájemnému přetahování tovaryšů.


Pan Bek zemřel  7. října 1951. Po jeho smrti ještě nějakou dobu vedla firmu manželka, později jeden z tovaryšů, pověřený k řízení stranickými funkcionáři. Následně firma zanikla. Takový byl ve stručnosti život tvůrce jednoho z častolovických betlémů.

(autorem fotografií je p. Ing. J. Kotouč)