Zaniklé stavby
Kaple sv.Václava a Panny Marie Loretánské PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Sobota, 04 Září 2010 19:51
Velikost písma:

Kaple sv. Václava a Panny Marie LoretánskéV místě parčíku u kruhového objezdu, na straně k řece, se nacházel špitál s kaplí sv. Václava a Panny Marie Loretánské. Kapli, dle dobových historických pramenů, nechal roku 1647 postavit syn Otty z Oppersdorfu  - Václav Ignác z Oppersdorfu. Stavební práce vedl věhlasný vlašský stavitel ranného baroka Karlo Lurago.

Jednalo se o jednu z nejstarších loretánských kaplí v Čechách. V rámci své poslední vůle nechal její existenci pojistit ctihodný pan Otta z Oppersdorfu. Zápis do zemských desek byl proveden dne 13. ledna 1647, krátce po jeho smrti.

Celý článek...
 
Pálenka PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Sobota, 04 Září 2010 21:50
Velikost písma:

PálenkaVe směru ke Kostelci nad Orlicí stávala za kaplí sv. Václava, nedaleko náměstí, pálenka nebo také lihopalna. Ještě nedávno byste v místech, kde byla pálenka, nalezli parčík s exteriérovou plastikou ryby. Dnes se na stejném místě rozprostírá kruhový objezd a malý parčík.

Celý článek...
 
Mlýn PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Neděle, 05 Září 2010 10:27
Velikost písma:

MlýnLze předpokládat, že první častolovický mlýn stával v místech, kde později vyrostl pivovar. Pravděpodobně v době Pernštejnů, kteří využili vodní strouhy vedené kolem zámeckého parku, byl na jejím levém břehu založen vodní mlýn. Podle J. G. Laška bylo do novostavby panského mlýna převzato vnitřní zařízení mlýna v Synkově (Baršovského mlýna), zrušeného roku 1600. Synkovský mlýn před zrušením zakoupila vrchnost za 190 kop gr.

Celý článek...
 
Panský dům PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Sobota, 04 Září 2010 21:54
Velikost písma:

Pansky důmPo pravé straně křižovatky silnic na Solnici a Hradec Králové, pod nynější restaurací Beseda, stával panský dům. Na jeho místě byl pravděpodobně starý špitál zřízený pány z Kunštátu. Ten byl svržen a roku 1620 postaven "Panský dům", výsadní hostinec.

Celý článek...
 
Více článků...
« ZačátekPředchozí12DalšíKonec »

Strana 1 z 2PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko