Dnes si připomínáme 251. výročí narození spisovatele a vlastence faráře Františka Raymanna PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Pátek, 08 Březen 2013 00:00
Velikost písma:

Josef EgypskýFrantišek Raymann, někdy psáno také Reiman, v básních Rayman se narodil 8. března 1762 v Jičíně a zemřel 3. června 1829 v Častolovicích.

Byl to kněz, milovník českého jazyka, který udržoval přátelské spojení s předními vlastenci, autor prózy, básní i dramatické tvorby.

S Častolovicemi pojí Františka Raymanna místo jeho působení, tvorby i posledního odpočinku.

Po vystudování gymnázia vstoupil do pražského semináře, kde byl roku 1787 vysvěcen na kněze. V následujících letech se stal kaplanem na Veliši, v Městci Králové a posléze v Častolovicích, kde se stal roku 1794 kaplanem a později v roce 1880 farářem. V letech 1807 až 1815 byl jmenován vikářem rychnovského okresu. Již v mládí se zajímal o český jazyk a literaturu, v době národního obrození udržoval přátelská spojení s předními vlastenci v Praze i blízkém okolí (Kramerius, Ziegler, Čermák, Vacek, Král, Rulík, manželé Rettigovi). Vedle své duchovní činnosti se věnoval také psaní knih a básní.  Napsal několik biblických básní - Máří Magdalena (1816), Poslední den a soud (1817), Josef Egyptský (1820), Písně náboženské ke cti sv.Máří Magdaleny, sv. Jan Nepomucký (1819), které se zpívaly jak v častolovickém kostele i okolí. Dále se věnoval dramatické tvorbě. Je autorem veselohry Selské námluvy (1819), divadelní frašky Vyhrané panství (1821). Ve veselohře Selské námluvy používal na svou dobu odvážně jazyk východočeského nářečí a obyčejných lidí. Časopisy Dobroslav a Přítel mládeže pravidelně zveřejňovaly jeho povídky. Mezi lidmi v  Častolovicích byly známy jeho humoristické básně, které zůstaly pouze v podobě rukopisu. V době válečného běsnění roku 1809 poskytoval duchovní útěchu umírajícím v lazaretu, který se nacházel v častolovickém zámku. Roku 1811 založil u fary štěpnici (sad) a v roce 1814 začal psát kroniku farnosti Častolovice. V roce 1888 při příležitosti 100. výročí vysvěcení Františka Raymanna na kněze mu byla na častolovickém hřbitově slavnostně odhalena pamětní deska. Zemřel 3. června 1829 v Častolovicích.

Zajímavost: Nápis na jeho náhrobku složila známá básnířka a autorka kuchařek Maglalena Dobromila Rettigová.

 

Zde odpočívá kmet důstojný,

pastýř věrný, kněz cti hodný,

v prostřed svých ovčiček

zvolil sobě stateček.

 

Objektivem fotoaparátu

foto_tydne25.jpg

Kalendárium

19/4/1577

Český král Rudolf II. prodává častolovické panství Oppersdorfům.


Zobrazit všechny události.

Církevní kalendář

Podle církevního kalendáře má dnes svátek: Ema - dává chudým almužnu, model kostela

Sponzoři

Banner
Pokud považujete činnost "Přátel Častolovic" za smysluplnou a uvažujete o podpoře našeho úsilí nebo jste ochotni stát se sponzorem spolku, neváhejte nás kontaktovat např. na e-mailu: info@e-castolovice.cz nebo osobně. Na oplátku vám můžeme nabídnout umístění reklamního banneru na těchto webových stránkách, propagaci vaší osoby nebo společnosti na námi pořádaných akcích, příp. další formy spolupráce. Děkujeme.

Web Archiv

Stránky Spolku přátel Častolovic jsou součástí Archivu českého webu Národní knihovny ČR.

Jsme také na síti





PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko