Zvyky a obyčeje na Rychnovsku: Velikonoce PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Neděle, 06 Duben 2014 00:00
Velikost písma:

PomlázkaNa Zelený čtvrtek se v řadě domácností pojídaly jidášky s medem.  Chléb namazaný medem se házel do studny, aby se v ní držela voda.

Na Velký pátek lidé věřili, že se otevírá země a vydává své poklady.

 

Na Bílou sobotu, když zvonili gloria, myli se mladí lidé v potoce nebo řece až po pás ve vodě, aby se jich nedželi pihy a byli zdrávi po celý rok.

Ve staveních se zametalo, smýčilo a uklízelo, aby se v domě nedržela nečistota a hmyz. Při nedělní mši se všichni scházeli ve světnici a jedli jedno svěcené vejce, aby nikdo nezabloudil. Pokud by přece jen zabloudil, údajně stačilo, vzpomenout si , s kým jedl božíhodové vejce, a hned dotyčný našel správnou cestu.

Na velikonoční pondělí probíhala koleda. Chlapci nosili binovačky, žilky, tj. spletené vrbové proutky ozdobené na konci stuhou a chodili od stavení ke stavení a zpívali koledy. Když někde uviděli děvče, pustili se za ním a vyšlehali jí binovačkami, přičemž si žádali pomlázky. Zamilovaní mládenci koledovali i u svých děvčat. Často si přivstali, aby je zastihli v nedbalkách.

Na tento den připravovaly hospodyňky malovaná vajíčka určená pro koledníky a zvláště pro příbuzné vybíraly ta, která se jim barevně nejlépe vydařila nebo do nichž vyškrábali ozdoby.

Pekli se mazance, hoši vyráběli řehtačky a klapačky. O šmergustu (pozn.pomlázka, či polévání) hráli o vejce. V Rychnově s nimi kouleli např. na "barvisku".

 

Použitá literatura:
Rychnovsko a Kostelecko – vlastivědný sborník z prací učitelstva obou okresů, sestavil Antonín Svoboda, nákladem Učitelské jednoty Komenský v Rychnově nad Kněžnou, tiskl Karel Šeda Kostelec nad Orlicí 1923

 

Objektivem fotoaparátu

foto_tydne65.jpg

Kalendárium

19/4/1577

Český král Rudolf II. prodává častolovické panství Oppersdorfům.


Zobrazit všechny události.

Církevní kalendář

Podle církevního kalendáře má dnes svátek: Ema - dává chudým almužnu, model kostela

Sponzoři

Banner
Pokud považujete činnost "Přátel Častolovic" za smysluplnou a uvažujete o podpoře našeho úsilí nebo jste ochotni stát se sponzorem spolku, neváhejte nás kontaktovat např. na e-mailu: info@e-castolovice.cz nebo osobně. Na oplátku vám můžeme nabídnout umístění reklamního banneru na těchto webových stránkách, propagaci vaší osoby nebo společnosti na námi pořádaných akcích, příp. další formy spolupráce. Děkujeme.

Web Archiv

Stránky Spolku přátel Častolovic jsou součástí Archivu českého webu Národní knihovny ČR.

Jsme také na síti





PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko