Mládež Národního souručenství PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Čtvrtek, 06 Březen 2014 12:02
Velikost písma:

Mládež národního souručenství Národní souručenství (NS, německy Nationale Gemeinschaft  nebo Volksgemeinchaft) byla za Protektorátu Čechy a Morava jediná povolená politická strana, která měla zdánlivě plnit funkci parlamentu (podobně jako za socialismu Národní fronta). Sdružovala téměř všechny mužské státní příslušníky protektorátu, ženám nebylo členství povoleno. Své členy měla tato strana i v Častolovicích. Členství bylo pouhou formalitou. Jako politická organizace zaniklo 15. ledna 1943. Její nástupce, kulturně a politicky propagandistická organizace téhož jména, zaniklo s osvobozením v květnu 1945.

 

Přípravný výbor vznikl 21. 3. 1939 v čele s protektorátním prezidentem E. Háchou. Národní souručenství se mělo stát masovou organizací, v níž by měla oporu protektorátní vláda i prezident. Dne 6. 4. 1939 bylo Národní souručenství prohlášeno jedinou politickou stranou v protektorátu. Prakticky všechny deníky se staly jeho tiskovými orgány. Formálně se do strany přihlásilo přes 2 miliony mužů, tedy přes 97% mužského obyvatelstva ProMládež národního souručenstvítektorátu (Židům a ženám bylo členství zakázáno). Oficiálně mělo být N. s. nástrojem loajální spolupráce s Němci, ale dařilo se v něm vytvořit i základnu pro různé formy obrany české autonomie.  Některé složky přímo spolupracovaly s odbojem. Část členů využila odznaků s písmeny NS k tichému protestu: otočení odznaku o 180 stupňů změnilo jejich pořadí na SN, což mělo znamenat „Smrt nacistům!“ Okupační orgány si však od r. 1941 postupně zcela podřídily vedení NS a prosadily do něj stoupence aktivní kolaborace. Dne 15. 1. 1943 bylo N. s. jako politická organizace zlikvidováno a přeměněno v korporaci "s úkoly převážně kulturními a výchovnými". Jeho představitelé se po válce zodpovídali před Národním soudem.

 

Objektivem fotoaparátu

foto_tydne28.jpg

Kalendárium

18/1/1884

Dlouholetý častolovický purkmistr JosefSchütz se stal starostou okresního zastupitelství v Kostelci nad Orlicí.


Zobrazit všechny události.

Církevní kalendář

Podle církevního kalendáře má dnes svátek: Panny Marie, Matky jednoty křesťanů

Sponzoři

Banner
Pokud považujete činnost "Přátel Častolovic" za smysluplnou a uvažujete o podpoře našeho úsilí nebo jste ochotni stát se sponzorem spolku, neváhejte nás kontaktovat např. na e-mailu: info@e-castolovice.cz nebo osobně. Na oplátku vám můžeme nabídnout umístění reklamního banneru na těchto webových stránkách, propagaci vaší osoby nebo společnosti na námi pořádaných akcích, příp. další formy spolupráce. Děkujeme.

Web Archiv

Stránky Spolku přátel Častolovic jsou součástí Archivu českého webu Národní knihovny ČR.

Jsme také na síti

PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko