HRONEŠ, Vladimír PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 6
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Pátek, 13 Srpen 2010 11:17
Velikost písma:

Vladimír Hronešnarodil se 11.3.1923 v Praze, zemřel 3.4.2008 v Hradci Králové

Kantor, amatérský divadelník a zpěvák, člen Sokolu.

Častolovice se staly na několik desítek let jeho bydlištěm.

Narodil se učitelce Emilii Hronešové. Do svých jedenácti let byl vychováván u prarodičů. Klikaté cestičky osudu přivedly Vladimíra Hroneše v roce 1934 do Častolovic, kam se přistěhoval za svou matkou. Krátce po příchodu do obce začal navštěvovat 1. ročník Reálného gymnázia v Kostelci nad Orlicí. Mezitím vypukla 2. světová válka a nadaný student byl v roce 1942 totálně nasazen, přičemž pracoval u stavební firmy. Roku 1945 nastoupil na Vysokou školu veterinární v Brně, kterou však musel o čtyři roky později z politických důvodů opustit. Ve stejném roce (1949) se oženil s častolovickou rodačkou Jitkou Průšovou, se kterou vychoval dvě dcery. Aby uživil rodinu, stal se vesnickým učitelem Národní školy a při zaměstnání studoval  I. stupeň učitelství, který si rozšířil o II. stupeň získaný na Pedagogické fakultě v Hradci Králové. Jeho oborem byla matematika a hudební výchova. S rodinou bydlel v Častolovicích a až do důchodového věku učil v Kostelci nad Orlicí. I nadále se vzdělával a složil státní zkoušky ve hře na housle a psaní na stroji. Kromě houslí hrál na violoncello i klavír. Roku 1990 byl rehabilitován  a promován na VŠ veterinární v Brně.
Zdejší spoluobčané si ho pamatují jako obětavého kantora, organizátora kulturně společenského života v obci, nadšeného ochotníka, člena sokolského hudebního kroužku a zpěváka chrámového sboru.

 PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko