BARTOŠ, Zbyněk PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 3
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Pondělí, 23 Květen 2016 00:00
Velikost písma:

Zbyněk Bartoš s manželkou Boženou - foto Mgr. Michal Bartošnarozen 26.3.1923 v Častolovicích
zemřel 11.9.2010 v Častolovicích

S Častolovicemi pana Zbyňka Bartoše pojí místo jeho narození, dětství, stáří i posledních okamžiků života.

Zbyněk Bartoš se narodil do rodiny truhlářského dělníka.  Po absolvování základního vzdělání v rodné obci vystudoval v letech 1941 - 1942 Reálné gymnázium v Kostelci nad Orlicí. Roku 1945 byl přijat ke studiu na Akademii výtvarných umění v Praze do krajinářské speciálky profesora  Otakara Nejedlého /1883 - 1957/. Těsně před ukončením  studia v roce 1949, byl  prověrkovou komisí z politických důvodů ze školy vyloučen. Nastoupil dvouletou prezenční vojenskou službu a léta 1950 - 1951 tak strávil u Pomocných technických praporů /PTP/. Po vojně odešel do severních Čech, kde od roku 1951 pracoval  jako návrhář jablonecké bižuterie a pak zástupce vedoucího propagačního oddělení podniku zahraničního obchodu  Jablonex  v Jablonci nad Nisou. Organizoval výstavy a přehlídky jablonecké bižuterie ve Švédsku, Itálii, Jugoslávii  a  zemích  tzv. východního bloku. Jako vedoucí výtvarník se věnoval užité grafice, hlavně tvorbě reklamního tiskového materiálu pro zahraničí.
Od roku 1952 bydlel v severočeské Smržovce /okres Jablonec  nad Nisou/. Společně s manželkou Boženou vychovával dva syny Bořka a Michala. Smržovka a její okolí mu učarovaly, staly se pro něj ve výtvarné práci trvalou inspirací. Manželka Božena pracovala celý život v jabloneckém podniku Obnova v opravně obuvi.
V roce 1968 si Zbyněk Bartoš zažádal o dokončení studia na Akademii výtvarných umění. Byl přijat k dálkovému studiu u profesora Františka Jiroudka /1914 - 1991 / a v červnu 1969 zde promoval.
Zpátky do Častolovic se manželé Bartošovi vrátili v roce 1993. Bydleli v rodinném domku v ulici Žižkova a pan Bartoš se zde, kromě malování, věnoval své oblíbené zahrádce nebo radioamatérství.
Maloval od dětských let. Jeho tvorbu ovlivnily tři výrazné  osobnosti.  První  osobností byl v Častolovicích působící krajinář Mistr Antonín Hudeček /1872 - 1941/, ke kterému se často přidával a chodil s ním malovat častolovickou i okolní krajinu, přičemž se učil zejména malířské technice. Pozdějším vzorem mu byl malíř AVU Otakar Nejedlý /1883 - 1957/, u kterého studoval. Otakara Nejedlého si vážil jako výtečného učitele a člověka příkladných morálních vlastností, charakteru a smyslu pro humor. Vstupem na Akademii výtvarných umění do krajinářské školy profesora Otakara Nejedlého se Zbyňku Bartošovi změnil malířský rukopis. Třetí osobností byl profesor František Jiroudek,  který významně poznamenal jeho tvorbu 70. až 90. let.  V závěru svého života dospěl k osobité malířské syntéze.  A tak v  jeho obrazech můžeme spatřit  jak výsostné prvky tvorby Otakara Nejedlého, tak  i vliv Františka  Jiroudka.  Ten  přispěl  svými pozdními krajinami k jeho  fascinaci kvetoucími stromy a barvami podzimu. Nejčastějšími motivy obrazů Zbyňka Bartoše jsou krajina, stromy, lesy a podhůří. Maloval na plátno i překližku temperami a olejovými barvami. Okrajově se věnoval i  malbě zátiší a kytic.
Kromě malování zaznamenal i úspěchy s užitnou grafikou, propagačními materiály k výstavám, nástěnnými kalendáři, spoluprací při instalací výstav v Polsku, SSSR, Itálii, Švédsku a Jugoslávii. V roce 1979 měl výstavu v Jablonci nad Nisou, roku 1985 vystavoval v Liberci.
Zbyněk Bartoš zemřel 11.9.2010 v Častolovicích.


Použitá literatura: Smržovský zpravodaj -  prosinec 2009, vzpomínky Bořka Bartoše

 PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko