CHALUPA, František MVDr. PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Čtvrtek, 12 Srpen 2010 21:42
Velikost písma:

narozen 8.1.1865 v Kuklenách u Hradce Králové, zemřel nezjištěno

Veterinář, odborník v oboru chovu hospodářských zvířat, především koní, člen české župy Ústřední jednoty českých zvěrolékařů, soudní znalec v oboru veterinární medicíny. Působil na místě rady ministerstva zemědělství, byl pracovníkem Zemského svazu družstev a spolků pro chov těžkého koně teplokrevného, v letech 1907 - 1923 majitel závodu na výrobu sodové vody /závod předal své dceři Vlastě/.

S Častolovicemi pojí Františka Chalupu působnost na šlechtickém velkostatku Šternberků, kde, jako i jinde, poskytoval své odborné znalosti; ostatně právě jeho vysoká fundovanost v daném oboru mu vynesla jmenování ministerským radou.

Základní vzdělání získal ve trojtřídní obecní škole v Kuklenách, v Hradci Králové absolvoval v letech 1878 - 1884 gymnazijní studia. V roce 1884 byl přijat ke tříletému studiu veterinární medicíny ve Vídni a Lvově. Veterinární praxi zahájil v roce 1888 v rodných Kuklenách, o rok později pokračoval v Žamberku a brzy poté v Kostelci nad Orlicí. Publikoval četné studie. V roce 1901 se oženil s Annou Roštlapilovou. Při tom všem byl Dr. Chalupa člověkem širokých kulturních zájmů. V Kostelci nad Orlicí se zapojil do kulturně společenského života, byl předsedou Čtenářské besedy. Měl vztah k ochotnickému divadlu, sám byl autorem některých her. Ve městě se projevoval v publikační a přednáškové činnosti, získal pověst osobnosti. Rovněž zastával funkci předsedy Okresní péče o mládež. Zda se jeho divadelní hry hrály nejen v Kostelci nad Orlicí, ale třeba i v Častolovicích, nám bohužel známo není.

 

 PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko