MATAS, Miloslav JUDr. PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 7
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Čtvrtek, 12 Srpen 2010 22:33
Velikost písma:

Miloslav Matasnarozen 5.9.1909 v Českých Budějovicích, zemřel 23.11.1973 v Rychnově nad Kněžnou

Právník - notář, ekonom, posléze správce zámku Častolovice, literát, básník, překladatel, významná kulturní osobnost.

S Častolovicemi Miloslava Matase pojí povolání kastelána, které vykonával na zámku v Častolovicích, kde působil od roku 1964 do své smrti. O zámecké sbírky spolu se svou ženou pečoval s velkou citlivostí. Hluboký zájem o historii rodu Šternberků ho přivedl i k tvorbě historických povídek.

Po maturitě na reálném gymnáziu v roce 1929 studoval na právnické fakultě v Praze, na které v roce 1935 promoval. Již po dobu studií byl literárně činný. V Plzni v letech 1936 - 1944 působil jako notářský koncipient. Počátkem roku 1944 byl zatčen a vězněn v Terezíně a v Kálku. Důvodem jeho uvěznění byla skutečnost, že jeho manželka byla židovského původu. Po válce byl v Chomutově notářem (do r. 1953), poté pracoval v advokátní kanceláři. Za trestný čin velezrady byl 12. března 1954 odsouzen na 11 roků odnětí svobody, propadnutí celého jmění a ztrátě občanských práv. Důvodem pro jeho uvěznění se stalo členství v Legiích svobody. Vězněn byl v Litoměřicích, v Praze - Pankráci, Leopoldově. Na amnestii byl v květnu 1960 propuštěn. V právnické praxi pracovat nemohl, do r. 1964 dělal ekonoma na státním statku Anníkov u Chomutova. Přijal správcovství na zámku v Častolovicích a zde byl do konce života. Měl upřímný vztah k literatuře. Během pobytu ve vězení napsal sbírku básní Na harfě mříží. Redigoval některé časopisy, např. Český deník v Plzni. Je autorem sbírek lyrické poezie, např. Verše do památníku, Píseň o čajové růži, psal i prózu. Překládal z němčiny a francouzštiny. Vedl korespondenci např. s P. Bezručem, Karlem Čapkem, Františkem Kožíkem aj. Část jeho literární pozůstalosti je uložena v Památníku národního písemnictví v Praze. Zemřel dne 23. listopadu 1973 v Rychnově nad Kněžnou a je pohřben na hřbitově v Častolovicích.

 PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko