ZAŇKA, Jan PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 12
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Neděle, 02 Leden 2011 11:04
Velikost písma:

Jan Zaňka

narozen 7. listopadu 1881 v Hřibinách okr. Rychnov nad Kněžnou, zemřel 12. června 1946 v Mladé Boleslavi

Po vyučení a absolvování strojní průmyslové školy si založil v Častolovicích malou továrnu na naftové motory. Továrna se zdárně rozvíjela, a tak vznikly její další odnože na Ukrajině v Rostově na Donu a v srbském Bělehradě. Dne 18.10.1904 se oženil s Annou Svobodovou, se kterou měl dceru a dva syny -Jiřinu (nar.1907, Jana nar. 1911 a Jiřího nar.1917). Krátce před vypuknutím I. světové války - v únoru 1914 - odjel se svou manželkou Annou a několika jemu oddanými montéry (Václav Bajer, Jozef Vrzal, Jaroslav Forejtek, Oldřich Jiroustek, Jan Kalousek) do své továrny v Rostově na Donu. Jakmile zmiňovaná válka začala, vstoupil dne 1.9.1914 do České družiny, kde byl začleněn do  3. roty poručíka Ivšina, která byla součástí III. armády generála Dimitrijeva.
Mezi jeho nejvýznamnější válečné činy patřila rozvědná činnost, kterou napomohl (3.dubna 1915) k přeběhnutí 28. rakouského pluku Pražský u vesnice Stebnik Huty do ruského zajetí. Za tento čin obdržel velkou zlatou medaili a čestný meč. Na jaře roku 1915 zůstával s 3. rotou v místě svého působení na Dunajci u 42. ruské divize.
V únoru 1916 došlo k přejmenování České družiny na "Československý střelecký pluk". Jan Zaňka byl v této době  odvelen k IX. sboru ruské armády. Pro své odborné znalosti povýšil na podpraporčíka a získal ještě několik vyznamenání.
První světovou válku prakticky prodělal v ruské armádě generála Denikina, kde dosáhl hodnosti kapitána (nejspíše ve funkci velitele údržby a opravny  bojových vozidel). Nadále však byl i ve spojení s Československými legiemi, což dosvědčuje jeho rozsáhlá korespondence, kterou vlastní jeden z jeho potomků pan Ing.Jiří Zaňka. Po návratu do vlasti bydlel v Praze Hodkovičkách ve vile Vytoužená.
Sloužil i v československé armádě v ústředním zbrojním skladišti v Praze na Ořechovce u autopluku. S hodností štábního kapitána zastával funkci velitele automobilových dílen.
Po skončení vojenské kariéry prodal pražskou vilu a následně zakoupil lesní pozemek v Bakově nad Jizerou, kde postavil zámeček Baba a založil lesní statek. Za okupace lesní statek a přilehlý les konfiskovala německá armáda, po roce 1948 byl znárodněn.
Jan Zaňka zemřel 12.6.1946 a byl pohřben v Mladé Boleslavi.

Ruská vyznamenání: medaile sv. Jiří za chrabrost, kříž sv. Jiří IV. stupně, kříž sv.Jiří III. stupně, kříž sv. Vladimíra s meči III. stupně, malá zlatá medaile za horlivost, velká zlatá medaile za horlivost

Česká vyznamenání: československý válečný kříž, revoluční medaile a mírová medaile

Zajímavosti:
Byl nadšeným motoristou. Zúčastnil se mnoha automobilových a motocyklových soutěží. Velice dobře se znal s hercem Vlastou Burianem, a proto mu, možná podle jeho zjevu, byla nabídnuta role  ruského generála ve filmu Sláva vlasti a druhém obdobném filmu ze života československých legií Za svobodu národa.

 

 



PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko