Nevšední páteční odpoledne aneb Cesta ke kořenům jedné rodiny PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 29
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Úterý, 21 Květen 2013 09:16
Velikost písma:

Zleva Joyce, Jirka, Harry Jak to všechno začalo
Historka, kterou se pokusím převyprávět, začala v březnu letošního roku, kdy jsem na internetových stránkách Spolku přátel Častolovic zveřejňoval malou zmínku o častolovických pionýrech divokého západu. Mezi prvními osadníky vzdáleného a neprobádaného kontinentu přišla do Ameriky i jistá rodina Chaloupkova z Častolovic. Nic víc, nic míň! Čas utíkal, svět se točil dál.


V dubnu 2013 obdržela častolovická radnice email od pražské průvodkyně Dany Chalupkové (zajímavá shoda jmen), která se specializuje na převážně americkou klientelu a měla zájem o místní matriku a zejména zápisy týkající se rodiny Chaloupkovy - konkrétně Josefa Chaloupky narozeného 20. března 1841 v Častolovicích. Netradiční žádost odstartovala sled několika emailů, telefonních hovorů, a ty vyvrcholily návštěvou Joyce Brewer (rozené Chaloupkové) a jejího přítele Harryho v Častolovicích v pátek dne 17. května 2013.

 

Průběh návštěvy
Na nevelké častolovické náměstí přijíždí kolem 14:30 hodiny od Kostelce nad Orlicí tmavě vínová dodávka s pražskou poznávací značkou. Z automobilu postupně vystupují řidič, usměvavá, nakrátko střižená paní průvodkyně, šedovlasý muž v červené kšiltovce (Harry) a dlouhovlasá žena v brýlích (paní Joyce). Krátce se představujeme a po chvíli již stoupáme po schodech do nedávno otevřeného Muzea Častolovicka. Prohlídku muzea zahajuji stručnou historií našeho městečka, informací o počtu a složení obyvatel, výkladem obecních symbolů, ukázkou dobových pohlednic a fotografií, přičemž se svá slova snažím cíleně směřovat k rodině Chaloupkových. Mluvím o stavení kde žili, jejich profesích a předcích, které se mi podařilo doposud dohledat. Ke své radosti zjišťuji, že jsem asi úspěšně navázal na data a jména, jež jsou vepsána na listu papíru, který svírá paní Joyce u sebe v neprůhledných deskách a později mi jej i věnuje. Informací je hodně, času málo. Jaký to div, z časových důvodů odříkají vážení hosté i plánovanou prohlídku zámku. Cesta ve šlépějích předků má v tomto případě přednost. Tak tedy, Častolovice, předveďte se v plné kráse!

 

Častolovice
Kolem rodného domu čp.9, dále po ulicích Komenského a Husova, přicházíme přes železobetonovou lávku ke kostelu. Vstřícný František Čepelka nám ukazuje impozantní barokní svatostánek - němého svědka radostí i strastí nejen rodiny Chaloupkovy. Venku bohužel začíná mrholit. Paní průvodkyně vyslovuje přání, aby nám svatý Petr dopřál alespoň trochu sluníčka a mraky odehnal. Její modlitbička se zatím míjí účinkem, protože po chvilce již pádíme, někteří i s deštníky v ruce, po starobylých schodech uličkou kolem staré školy, pivovaru, bývalých panských koníren k autu zaparkovanému na náměstí vedle radnice. Z náměstí přejíždíme na hřbitov. Následuje prohlídka místa posledního odpočinku a náhrobků se jmény Chaloupka, Vilímek, Pírko. Neopomeneme nahlédnout i do kaple sv. Maří Magdalény. Hosté jsou v kapličce nejvíce unešení obrazem Ježíše Krista, který drží v jedné ruce hůl a druhou rukou klepe na zavřené dveře. Jedná se prý o motiv, který je jim důvěrně znám a provází je celým životem, neboť prakticky stejný výjev visí na zdi u nich doma a vlastní ho i další rodinní příslušníci. Zvláštní shoda. Že by malá vzpomínka na domov.
Počasí nám ale už opět přeje, a proto nabízím motorizovaný výlet na vyhlídku na kopci Strýc, což všichni přítomní s díky přijímají. Hrbolatou, dírami všech velikostí posetou a pak i tradiční polní cestou přijíždíme k vodojemu u obce Paseky, kde se nám otevírá úžasný výhled na krajinu pod námi. Vidíme a fotíme Častolovice, Kostelec nad Orlicí, Vamberk, Potštejn, Orlické hory a červené střechy stavení v obci Libel. K Libli dodávám, že zde Chaloupkovi - podle Berní ruly - bydleli již kolem roku 1651-1654, obec leží opravdu blízko Častolovic a je zde určitý předpoklad, že právě odtud mohou pocházet nejstarší předci paní Joyce. Po kratičké poradě s průvodkyní a řidičem jedeme zcela neplánovaně směr Libel.

 

Libel
Vystupujeme na návsi. Procházíme mezi roubenými domky a zděnými staveními, fotíme požární nádrž, hasičskou zbrojnici, školu, hospodu a rozmlouváme s několika místními obyvateli, protože v tomto složení budíme mezi místními přinejmenším zvědavost. Joyce vyslovuje přání, jestli by mohla navštívit a popovídat si s někým, kdo je, stejně jako ona, držitelem jména Chaloupka. Tato myšlenka mi připadá nejprve poněkud pošetilá, jaksi neplánovaná a nepřipravená, ale paní průvodkyně Joyce v její snaze aktivně podporuje. Nu což, zazvoníme na zvonek domku známého Jirky Chaloupky. Neúspěšně! Jdeme tedy k hospodě a zde se hospodského a přítomných chlapů ptáme, kde bychom ještě mohli narazit na nějakého Chaloupku nebo Chaloupkovou. Zároveň s pozváním na grilované maso, nám místní ukazují směrem ke stařičkému statku, stavení Lydie Chaloupkové.  A světe div se, paní Chaloupková neobjednanou a nezvanou návštěvu nejen nevyhodí, ale navíc si  s námi i ochotně a velice srdečně povídá, vstřícná je i ke společnému focení. Ze statku se naše skupinka i s paní Lydií přemisťuje pod zahradní posezení libelské hospody. Družný rozhovor trvá. Nyní je již okořeněn a ochucen výborným vepřovým na grilu, zalit půllitrem regionálního Primátora a zakousnut voňavoučkým ličenským chlebem. Libelští jsou opravdu moc pohostinní. Jednu chvíli se dokonce trochu začínám obávat o pohodlí našich hostů, protože jsou nečekaně zahrnováni štědrým výběrem českých likérek. Neprávem, i hospodští štamgasti mají rozum. Jaké je pak naše překvapení, když za poskytnuté občerstvení prakticky nechtějí zaplatit a jako bonus nechávají průvodkyni Daně bochník čerstvého chleba. Moc milé setkání a upřímně za něj všem aktérům děkujeme. Před odjezdem ještě navštěvujeme rekonstruovaný a s citem  upravený dvůr čp.1.

 

Rozloučení
Čas poněkud pokročil. Přes malebný mlýn Podlíska, Velkou Ledskou a Hřibiny se vracíme zpět do Častolovic. Na rozhraní světla a tmy si ještě prohlížíme zadní část zámeckého parku, vlakovou zastávku a zde stojící domky. Před zavřenou zámeckou bránou se loučíme, přejeme si shledání a vše dobré do dalších let. Já pak odcházím ve velice povznešené a neskutečně optimistické náladě domů k dětem a manželce. Joyce s Henrrym, průvodkyní a řidičem odjíždí ku Praze. Je mi neuvěřitelně dobře, mám pocit, že dnešní odpoledne se báječně vydařilo. Paní Joyce mi druhý den ještě prostřednictvím průvodkyně Dany znovu děkuje za nevšední zážitek a informace, které prý bude vstřebávat několik dalších dní. To je dobře...I takhle může vypadat setkání s rodnou hroudou. A já jsem rád, že jsem k tomu mohl svým dílem přispět a být u toho.

Jiří Václavík

 

Objektivem fotoaparátu

foto_tydne140.jpg

Kalendárium

22/12/1983

Na silnici č.I/11 byl přes řeku Bělou dokončen nový železobetonový most. Jeho výstavba započala 1.10.1983.


Zobrazit všechny události.

Církevní kalendář

Podle církevního kalendáře má dnes svátek: Servulus, žebrák

Sponzoři

Banner
Pokud považujete činnost "Přátel Častolovic" za smysluplnou a uvažujete o podpoře našeho úsilí nebo jste ochotni stát se sponzorem spolku, neváhejte nás kontaktovat např. na e-mailu: info@e-castolovice.cz nebo osobně. Na oplátku vám můžeme nabídnout umístění reklamního banneru na těchto webových stránkách, propagaci vaší osoby nebo společnosti na námi pořádaných akcích, příp. další formy spolupráce. Děkujeme.

Web Archiv

Stránky Spolku přátel Častolovic jsou součástí Archivu českého webu Národní knihovny ČR.

Jsme také na síti





PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko