V letošním roce si připomínáme 80. výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, statečného boje výsadkářů v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje a následných represí na obyvatelstvu Protektorátu Čechy a Morava.
Krom jmen hrdinů, kteří se navždy zapsali do historie našeho státu a jejich nejbližších spolupracovníků, lze v dobových materiálech tu a tam narazit i na překvapující a neznámá jména a s nimi spojené životní příběhy. Jedním z nich je například železničář Jaroslav Vilímek z Častolovic, který poskytl úkryt Josefu Žižkovi a radiostanici Marta I z paravýsadku Barium. Své pevné místo v tomto hrdinském příběhu navždy mají i Marie, Ferdinand a Karel Rohlenovi z nedalekého Synkova, Božena a František Frošovi z Kostelecké Lhotky, Rudolf, Božena a Ladislav Žabkovi z osady Polsko u Žamberka, kteří poskytli parašutistům úkryt a zázemí a v neposlední řadě Marie, František a Amálka Lokajíčkovi z Rychnova nad Kněžnou, pomáhající při ukrytí, opravě a zajištění zázemí pro odbojáře.
Do odbojové činnosti byli zapojeni i další Častolováci. Zašifrované zprávy a depeše konspiračně předávali železničáři Václav Otčenášek, oficiál státních drah Pavel Prediger. Za pomoc uprchlému vězni Ladislavu Svatošovi zaplatil životem dělník Antonín Šeda, který než aby zradil, raději zvolil dobrovolnou smrt skokem pod vlak u Čestic. V jiné odbojové skupině na Žamberecku aktivně pracovali častolovičtí rodáci Rudolf a Pravoslav Noskovi. Výčet všech malých i velkých hrdinů není zcela jistě úplný a cílem mého poednání dokonce není ani být encyklopedicky přesný, ale spíše připomenout jména těch, na které neprávem sedá prach, a upadají v zapomnění. Čest památce všech pojmenovaných a bezejmenných hrdinů!
https://synkov-slemeno.cz/w/paravysadek-barium/
https://pardubice.eu/heydrichiada-80?utm_source=seznam&utm_medium=banner&utm_campaign=nativni_inzerat