Počátky včelařství na Častolovicku a Kostelecku II. PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jiří Václavík   
Pondělí, 14 Únor 2011 00:00
Velikost písma:

Čeněk HruškaV roce 1869 bylo evidováno v soudním okrese Kostelec nad Orlicí 641 včelstev. Podle strojopisu Počátky organizovaného včelařství byl Včelařský spolek v Kostelci nad Orlicí založen v roce 1878.

Počátky Včelařského spolku pro Kostelec nad Orlicí a okolí popsal v roce 1935 kronikář Čeněk Hruška, řídící učitel v. v. v kronice členů následovně:

"Za dávných a dávných dob před Kristem, bývala asi krajina kol nynějšího města pokryta pralesem. Hojnost různé zvěře, luční pastviny a hojnost ryb v Divoké Orlici přilákaly neznámý národ ku osídlení. Na místě, kde leží nynější město, bývaly asi chatrče toho národa, který své mrtvé druhy pálil a popel z nich ukládal do popelnic a zakopával je na východní straně - těsně za starým zámkem.


Jistě i tento národ, jako jiní národové, vybíral med z dutých stromů v pralese. Později uřezával špalky se včelami a stavěl si je u svých chatrčí. Říkalo se těm špalkům kláty a lidem, kteří vybírali med v pralese - brtníci. Snad ten národ vyhynul, snad byl zapuzen jiným národem, který se zde usadil a počal žíti životem rolnickým a pasteveckým. Během dob počali si vyráběti i medovinu, která zvlášť ve středověku byla velice rozšířena. Nejvíce pívala medovinu šlechta, která se posilovala na loupežnické výpravy a různá tažení do cizích zemí.

Ve včelařině způsobil veliký převrat farář Dzierzon, který vynašel pohyblivé dílo na rámkách. Od té doby stále a stále důvtipné hlavy vynalézaly nové a praktické úly. Včelaři nebývali organizováni, každý včelařil na svou pěst, jak uměl a jak od různých včelařů pochytil. Med nevybírali na podzim, ale až před velikonocemi, aby měli pomazánku na Jidášky.

Asi v polovici minulého století sešlo se několik nadšených včelařů a založili v Praze Zemský ústřední spolek včelařů v zemi České. Včelařští nadšenci rozjeli se po místech a slovy nadšenými budili lásku ku včeličce a hojnému zakládání včelařských spolků po venkově. Poněvadž nadšenci ti i vládní kruhy přesvědčili o důležitosti včely při hospodářství, vymohli různé výhody pro své členy.

První z těchto průkopníků byli v městě našem starý mládenec MUDr .Karel Švehla a obuvnický mistr Josef Pražák, jehož domek stál jako přílepek ku veliké továrně Dostál a Švagera. U domku toho bývala větší zahrada, na níž oba milovníci měli mnoho úlů stojanů. Tito dva milovníci seskupili kol sebe ostatní včelaře a založili zde včelařský spolek v roce 1890".

V roce 1880 bylo evidováno v soudním okrese Kostelec nad Orlicí 1304 včelstev.

V Kostelci nad Orlicí se dne 26.12.1881 uskutečnila valná hromady spolku Beseda Lípa a při té příležitosti přednesl předseda Besedy Karel syrový přednášku „Jen kdyby nebyly včely tak zlé“.

V letech 1889-90 bylo evidováno v soudním okrese Kostelec nad Orlicí 1 036 včelstev.

Pro soudní okresy Rychnov nad Kněžnou a Kostelec nad Orlicí byl ZÚSVč v roce 1882 určen učitel včelařství V. Krulich, řídící učitel v Orlici.

První stanovy Včelařského spolku pro Kostelec nad Orlicí a okolí číslo 111.409 byly c.k. místodržitelstvím schváleny dne 20. září 1890.

Včelařský spolek Kostelec nad Orlicí byl v roce 1896 členem ZÚSVč.

Dne 29. června 1896 byl založen Včelařský spolek se sídlem v Řibinách (dnešních Hřibinách). Předsedou spolku se stal čestický mlynář  František Střemcha, náměstkem rolník F. Koťan z Hřibin. Členská základna 26 členů.

Roku 1897 měl Včelařský spolek se sídlem v Řibinách 46 členů. Karel Pazourek a František Střecha v dalších letech získali mnoho ocenění.

Zápisy a knihy spolku z let 1890 až 1915 se ztratily. Z kroniky založené řídícím učitelem Čeňkem Hruškou v roce 1935 můžeme pouze zjistit, že činnost spolku se skládala prakticky jen z valných hromad, na kterých se volilo předsednictvo, vybíral členský příspěvek a dostávaly příděly cukru. Činnost včelařů postupně oslabovala, svůj podíl na této skutečnosti mělo vážné onemocnění předsedy MUDr. Karla Švehly, ale i přes nemalé problémy se nerozešel, pouze část členů přestoupila k nově založenému spolku v Česticích, který založil a vedl tamější řídící učitel Karel Pazourek (†23.5.1912). Ze starých kronik čestické školy se dozvídáme, že Karel Pazourek byl zapáleným propagátorem a učitelem včelařství. Na venkově pořádal četné přednášky a svým nadšením získal mnoho nových včelařů. Jako první v kraji choval černé domácí včely a rozdával je začínajícím včelařům.

Karel PazourekKarel Pazourek se narodil v Kostelci nad Orlicí  dne 17. července 1859. V rodném městě navštěvoval až do roku 1873 pětitřídní obecnou školu, potom odešel do Lanškrouna, kde jeden rok studoval měšťanskou školu, kterou dokončil dvěma ročníky ve Vysokém Mýtě  roku 1876. V Hradci Králové vystudoval učitelství, odmaturoval a v červenci roku 1880 obdržel dekretem slavné c.k. školní rady místo zástupce správce školy v Česticích. Dne 19.1.1899 byla odeslána žádost na okresní školní radu a od 23.1.1899 bylo ve škole povolenou vyučování včelařství. Karel Pazourek zemřel 23. května 1912  a je pochován na hřbitově v Častolovicích.

Starostou spolku v roce 1897 byl Jan Šabata, jednatelem František Kašpar.

V roce 1900 bylo evidováno v soudním okrese Kostelec nad Orlicí 1087 včelstev.

Pozorovací včelařská stanice K. Pazourka v Česticích vznikla v roce 1901.

Roku 1907 byl založen samostatný Včelařský spolek v Česticích. Spolek měl 32 členů a jeho předsedou se stal řídící učitel Karel Pazourek.

Roku 1908 byl na Kostelecku mimořádně úrodný na med. Jeden z nejstarších členů tamního spolku pan Kleibel točil 5x od deseti včelstev ve stojanech a měl 5q medu.

Roku 1914 byla v Kostelci nad Orlicí zřízena pozorovací včelařská stanice. Jejím správcem se stal rolník Bohumil Turinský.

V lednu 1915 c.k. okresní hejtmanství v Rychnově nad Kněžnou doporučilo, aby se spolek pro nečinnost rozešel. Na valné hromadě konané dne 24. ledna 1915  za přítomnosti 13 místních včelařů bylo rozhodnuto činnost spolku obnovit. Byl zvolen nový výbor ve složení:

Josef Pražák (obuvník) - předseda

Mrštný František (učitel) - jednatel

Michalec František (holič) - pokladník

Rybička František (poštmistr) - člen

Vyčítal Jan (hostinský) - člen

Nově byly přijati členové: Malý František (listonoš), Kolářský Jan (provazník)
Zastaralé stanovy byly upraveny a spolek byl znovu přijat do Zemského ústředního včelařského spolku v Praze. Nové stanovy byly schváleny výnosem c.k. místodržitelství v Čechách dne 2. února 1916. V povolení ke změně stanov však c.k. místodržitelství pro České království připomíná, že: "Spolek je i dle změněných stanov spolkem nepolitickým a nesmí politické činnosti ani vyvíjet ani se jí zúčastňovat."

V roce 1916 měl spolek 27 členů se 147 včelstvy, 6 členů muselo do války. Velkou zásluhu o nově probuzený spolek měl jeho jednatel - učitel František Mrštný.


Valnou hromadou konanou dne 16.dubna 1916 byli zvoleni do čela:

Půhoný Antonín - předseda

Kolář František - místopředseda

Mrštný František - jednatel

Michalec František - pokladník

členové výboru: Rybička František, Richtr František a Vyčítal Jan.

V té době byli členy spolku následující pánové:

Josef Pražák, Karel Kolář, Fr. Mrštný, Fr. Mikulec, Fr. Rybička, Jar. Vyčítal, Fr. Richtr (koželuh), Fr. Malý, Jan Kolařský, Ant. Barth (lesmistr), Marie Pánková, Rudolf Plocek (hostinský), Václav Slezák (hostinský), Čeněk Hruška  (učitel), Jan Vitouš  (kovář), Jan Rojek  (účetní), Josef Němec (dlaždič), Fr. Vondrák (řídící učitel z Kostelecké Lhoty).

V roce 1917 bylo registrováno 40 včelařů s 246 včelstvy. V důsledku nedostatku cukru uhynulo přes zimu až dvě třetiny včelstev. Členský příspěvek v té době byl 5 K. Rok 1918 pro chov včel byl velmi nepříznivý a to dopadem roku 1917. Stav včelařů v tomto roce byl 59 se 392 včelstvy. Roku 1924 měl spolek 27 členů se 215 včelstvy. Roku 1926 měl spolek 21 členů se 176 včelstvy. Rok 1927 byl pro místní včelaře významný. Za předsednictví přítele Hrušky spolek rostl, konaly se 2 přednášky o včelaření a byli zváni odborníci jako např. Špringr z Hořic nebo MUDr. Schonfeld ze

zemského ústředí.

Včelařský spolek pro Kostelec nad Orlicí a okolí sdružoval v roce 1918 59 včelařů s 392 včelstvy. Pro spolek byly zakoupeny tři matky z plemenné stanice Jakuba Kalaše z Bezděkova.

Roku 1921 bylo v soudním okrese Kostelec nad Orlicí evidováno 1288 včelstev.

Obvodním učitelem včelařství pro kostelecký soudní okres byl roku 1922 Antonín Joska - správce školy v Dvakačovicích u Hrochova Týnce.

1924  - ve spolku bylo sdruženo 27 členů s 215 včelstvy.

1926  - ve spolku bylo sdruženo 21 členů s 176 včelstvy.

1927  - ve spolku bylo sdruženo 26 členů s 206 včelstvy.

29. června 1930 uspořádal spolek přednášku s koncertem na Mírově. Na téma Med jako potravina a lék promluvil předseda Čeněk Hruška.

Od roku 1930 byl kostelecký spolek přičleněn do V. litomyšlské župy společně se spolky ze Solnice, Vamberka, Záměle, Chlen, Borohrádku, Doudleb nad Orlicí, Rychnova nad Kněžnou, Pěčína a Skuhrova nad Bělou.

Valná hromada za rok 1930 proběhla 25.1.1931 v hostinci pana Práška na Skále. Spolek čítal 50 členů, zakoupil medomet, kovový lis na mezistěny, vařák.

Roku 1931 byl okres Kostelec nad Orlicí pro účely plemenného chovu nově přiřazen do Podhoří Českých Sudet – podhoří Orlických hor.

1931 - valná hromada se sešla 27. prosince 1931.

1932 v dubnu přednesl pan Bedřich Marek pro členy přednášku na téma Nemoce včel a jejich diagnosa.

Valná hromada proběhla na konci roku 1932 za účasti 17 členů

10. prosince 1933 proběhla valná hromada za účasti 22 členů. Na této schůzi se spolek usnesl, že každý čtvrtek v měsíci od 20:00  h v hostinci pana Práška na Skále bude pořádat tzv.Bzučení včelařů.

23. prosince 1934 rozhodla valná hromada Včelařského spolku Kostelec nad O|rlicí uspořádat v rámci krajinské výstavy v Kostelci nad Orlicí v příštím roce také včelařskou výstavu.

7. dubna 1935 přednášel ve spolku jednatel V. župy z Chocně Marel „O včelí pastvě“.

V roce 1935 měl spolek již 63 členů:

Bartová Anna, Bouma Josef, Hebký Fr., Hruška Čeněk, Kinský Fr., Kliebl Adolf, Kotyza Rudolf,Kolář Karel, Králík Stanislav, Kvasnička Fr., Mrštný Fr., Plocek Rudolf, Němec Josef, Douba Josef, Michera Bedřich, Doležal Rudolf, Koubek Josef, Zajfrt Václav; Prudič Alois, Wasserbauer Emil, Dobiáš Karel, Šeda Karel, Pavel Rudolf, Chaloupka Rudolf, Maixner Josef, Kňourek, Malý Fr., Rada Karel, Kabrt Alois, Spiegl Alfred, Charvát Fr., Karlík Josef, Matoušek Fr., Satrapa Ant., Krsek Fr., Kopecký Josef, Kubec, Pelc, Minařík Jar., Janeček Fr., Hanyk Stanislav, Chaloupka Josef, Morávek Rudolf, Faltys Jiří, Kopsa Josef, Novák, Mazura Fr., Šimerda Václav, Petrlák Josef, Dostál Jan, Lejsek Stanislav, Maličký Karel, Papáček Josef, Luňáček Stanislav, Morávek Josef, Včelák Fr., Dohnal Fr., Seidl Artur.

Práci spolku řídili následující členové výboru:

Maličký Karel, Rada Karel, Koubek Josef, Kolář Karel, Hruška Čeněk, Králík Stanislav, Kvasnička František, Karlík Josef, Hübl Václav, Pavel Rudolf. Tito členové výboru měli velkou zásluhu na uspořádaní Včelařské výstavy, která se konala v Rolnické škole v rámci krajské výstavy v Kostelci nad Orlicí.

V roce 1935 uveřejnil spolek v novinách Orlické proudy, vycházejících v Kostelci nad Orlicí, životopisy všech svých členů.

5. ledna 1936 se konala v hostinci J. Práška na Skále valná hromada.

1938 - pro prodej falšovaného medu byl ze spolku vyloučen Josef Kubec z Lična 14, který nesměl být přijat do žádného jiného včelařského spolku. Předsedou spolku v těchto letech byl profesor F. Hamáček z Častolovic, jednatelem traťmistr J. Maixner, pokladníkem holič K. Kolář, oba z Kostelce n. O.

18.12.1938 proběhla valná hromada, na které předseda župy Josef Králíček přednesl přednášku „ Základy výnosného včelaření“.

1939 - Spolek věnoval 4000,- Kč na obranu republiky.

Zápisy všech výročních včelařských schůzí i výborových byly ve třech knihách, kterou první téměř celou popsal člen výboru učitel Mrštný. Tyto knihy se před příchodem okupantů v roce 1938 ztratily, nebo byly uschovány. V těchto knihách se ozývaly hlasy proti hitlerismu a na obranu republiky. Každá vlastenecká a spolková činnost v rukou okupantů by měla za následek pronásledování hlavně funkcionářů, která vrcholila odvlečením do koncentračních táborů, mnohdy i smrtí. Tyto knihy se již nikdy nenašly. Z tohoto důvodu nebyla zaznamenána činnost včelařského spolku Kostelec nad Orlicí a okolí po dlouhá léta.
 

 



PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko