12. října 1940 zemřel čestný předseda spolku osmdesátiletý Čeněk Hruška. Snažil se sestrojit úl, ve kterém by mohly snadno včelařit i děti.
Roku 1943 proběhla v Kostelci nad Orlicí porada všech spolků z celého okresu.
1947 – spolek je součástí XVI. Župy Kodýmovy
Roku 1955 byl vydán nový Organizační řád plemenného chovu včel
10. července 1960 proběhla ustanovující konference Československého svazu včelařů v Rychnově nad Kněžnou. Kostelec nad Orlicí na konferenci zastupoval Václav Michera.
Teprve v roce 1979 členská schůze včelařské organizace požádala p. Josefa Maixnera / nar. 20.3.1908 /, jako nejstaršího člena organizace, aby doplnil údaje založené kroniky přítelem Čeňkem Hruškou, řídícím učitelem v. v. Přítel Maixner některé údaje, pokud si je pamatoval do roku 1979, na sedmi stránkách kroniky popsal. Konstatoval, že včelařství za ta dlouhá léta činnosti doznalo takové změny, o kterých nebylo před 55 lety ani zdání. Uvádí, že dnes je jisté, že včely se musí začít připravovat a posilovat již po 20. červenci, aspoň v našem kraji, aby bylo možno zachytit snůšku v plné míře na jaře jako snůšku jarní. Dříve byla zásada brát med až - v srpnu a dávno před tím se bral med už na jaře. Uvádí, že chov je nutno zkvalitnit kvalitními matkami a využívat všech moderních způsobů uplatňujících se v zemědělství. Od roku 1977 jsou již k dispozici podrobné údaje o práci a činnosti ZO ČSV Kostelec nad Orlicí a okolí: Častolovice, Čestice, Paseky, Libel, Synkov, Kostelecká Lhota, Koryta, Kozodry, neboť vedením kroniky byl pověřen člen výboru přítel Josef Dobeš, ředitel Lidové školy umění.
To již nastoupila do včelařství nová a progresivní generace. V roce 1978 do výboru ZD ČSV byli zvoleni:
Alois Štichauer - předseda
Ladislav Dostál - místopředseda
Josef Dobeš - jednatel (vystřídal pro nemoc př. Petránka)
Antonín Kčírek - hospodář
Ing. Jiří Tölg - účetní
MVDr. Zdeněk Vašátko - zdravotní referent
Pavel Fraňo - osvětový referent
Josef Koubek a Jaroslav Bárta - náhradníci
Důvěrníky byli ustanoveni:
Jaroslav Bárta - Kostelec nad Orlicí - Na Obci
Ladislav Dostál - Kostelec nad Orlicí - Na Skále
Josef Lepš - Kostelec nad Orlicí - dolní část města
Miroslav Netík - Kostelec nad Orlicí - předměstí 5.května, U váhy
Josef Votroubek - Tutleky - Dubí
Josef Koubek - Kostelecká Lhota, Kozodry
Josef Filip - Častolovice
Josef Vašata - Paseky, Hřibiny
Pavel Fraňo - Libel
Jaroslav Tichý - Čestice
František Koblasa – Synkov
V té době členskou základnu tvořilo 66 včelařů:
Andrš Miloslav, Bárta Jaroslav, Bartoš Josef, Beránek Miroslav, Cabalka František, Dobeš Josef, Dostál Ladislav, Drbohlav Jiří, Filip Josef, Fogl Josef, Fraňo Pavel, Hanousek Antonín, Horčička Václav, Hroch Alois, Ing.Chaloupka Miroslav, Chaloupka Antonín, Chaloupka Jaroslav, Charvát Karel, Jindra František, Jurek Josef, Kačírek Antonín st., Kačírek Antonín ml., Kaplan František, Kašpar Jiří, Koblasa František, Koprovský Mikuláš, Koubek Josef, Král František, Kulštejn Jaroslav, Ing. Kupka Jan, Luňáček Ladislav, Lepš Josef, Machač František, Maixner Josef, Matoušek Zbyněk, Morávek Josef, Němec Josef st., Němec Josef ml., Netík Miroslav, MVDr.Novák Jaromír, Nunvář František, Petránek Jan, Růžička František, Sazima Josef, Svatoš Karel, Šabata Josef, Šídlo Václav, Šimerda Antonín, Šrojt Antonín, Štichauer Alois, Tichý Jaroslav, Ing. Tölg Jiří, Zahradník Miroslav, Zlesáková Anna, Ing. Vacek Jaroslav, Vařák Zdeněk, Vašata Jaroslav, Vašata Josef,
MVDr. Vašátko Zdeněk, Včelák Jaroslav, Včelák Ladislav, Vilímek Stanislav, Vlček Luboš, Voborník Josef, Votroubek Josef a Vrba Adolf.
Dne 11.9.1977 bylo zasloužilým včelařům předáno udělené Čestné uznání za dlouholetou a aktivní činnost př. Josefu Maixnerovi a př. Barvínkovi z Tutlek, který včelařil 54 roků.Čestné uznání předal jmenovaným z pověření okresu předseda základní organizace včelařů př. Štichauer.
Všechny členské a výborové schůze se zabývaly nemocemi včel, zvláště jak jim předejít. Tyto otázky byly předmětem odborných přednášek, kterých bylo pro vlastní členy ročně pořádáno několik. Na přednáškovou činnost byli zváni odborníci jak z okresů, tak z krajů. Např. v roce 1978 měl přednášku př.lng.Jaromír Kolář, ředitel ovocnářsko - včelařské školy v Nasavrkách na téma: "Osvědčené metody přidávání matek".
Několik týdnů před tím v zákl. organizaci Kostelec nad Orlicí přednášel učitel včelařství př. Rýdlo z Náchoda na téma: "Kočování a přísun včelstev k zemědělským plodinám", a př.Vašátko upozorňoval ve svých přednáškách mimo jiné na nového nebezpečného škůdce VARROA JACOBSONI, který byl zjištěn v Bulharsku a šíří se směrem k našemu státu. I v roce 1978 byla za dlouholetou práci ve včelařství udělena "Čestná uznání" - př. Dostálovi a př. Netíkovi. Kontrolní a revizní komise okresního výboru ČSV v Rychnově nad Kněžnou po provedené kontrole konstatovala, že si základní organizace vede velmi dobře, aktivně a závady nebyly shledány. Menší administrativní chyby byly brzo napraveny předsedou Štichauerem a jednatelem Petránkem.
Výkup medu byl prováděn v Kostelci nad Orlicí JEDNOTOU. Tehdy naši včelaři dodali 1018 kg medu. Za zmínku stojí, že př.Dostál byl pověřen koupí inseminované matky z Jabloňan a zhotovením úlu pro tuto matku byl pověřen př. Sazima. Matka byla zakoupena na jaře 1979. V závěru roku však informoval př. Sazima členskou schůzi, že investice bohužel nepřinesla kýžený užitek, v chovu ale pokračoval.
Rok 1979 byl, jak vyplynulo z diskuse na členské schůzi, v mnoha ohledech zcela mimořádný a výjimečný na snůšku, a připravil tak mnohým včelařům hodně starostí s pozdní snůškou medovice.
V roce 1980 měla ZO ČSV 67 členů s 404 včelstvy. Hrozbou pro všechny bylo sdělení př. MVDr. Vašátka, že se již roztoč VARROA JACOBSONI nachází téměř na našem okrese. Bylo přijato opatření k zákazu dovozu včel ze Slovenska a pohraničních oblastí jak z Čech, tak i Moravy.
Naši včelaři se zúčastnili II. okresní včelařské výstavy v Kvasinách, která se konala 6. až 14. září 1980, kde naše ZO ČSV měla vlastní panel.
Na jedné z členských schůzí byla uctěna památka zemřelého př. Antonína Šimerdy z Čestic, př.Bezděka z Častolovic a př. Josefa Maixnera.
Na výroční členské schůzi dne 6.12.1981 došlo k volbě nového výboru ve složení:
Ing. Tölg Jiří - předseda
Dostál Ladislav - místopředseda
Dobeš Josef - jednatel
Barvínek František - účetní
Kačírek František - hospodář
MVDr. Vašátko Zdeněk - zdravotní referent
Fraňo Pavel -osvětový referent
Bárta Jaroslav,Koubek Josef - jako náhradníci.
Také tam bylo konstatováno, že roztoč Varroa Jacobson se již rozšířil do bezprostřední blízkosti ZO Kostelec n.O. - byl zjištěn v Sopotnici, České Rybné a Libchavách. Podle sdělení okresu je nejúčinnějším opatřením likvidace včelstev v ohnisku výskytu, pak i v I.pásmu. V okrese Ústí nad Orlicí v důsledku výskytu nemoci má být likvidováno 6 600 včelstev. Pro jarní léčbu v roce 1982 byl doporučen veterináři lék NlTEKABIN a FUMAGGILIN.
Na podporu včelařství byl v minulých letech i v roce 1982 vyplácen státní příspěvek, který činil 35.- Kčs na jedno včelstvo. Výbor organizace byl i nadále velmi aktivní, ročně bylo prováděny tři odborné přednášky a členské i výborové schůze se konaly podle předem schváleného plánu.Zvyšovala se i členská základna, takže k 1.12.1982 bylo 71 členů s 469 včelstvy.Byla provedena změna ve výboru a novým hospodářem byl zvolen př. Netík Miroslav. V roce 1983 bylo poprvé léčení proti Varroáze TAKTIKEM.
Na státním příspěvku bylo vyplaceno 16 345.-Kč. Členové dodali do JEDNOTY 3948 kg medu.
K nepatrné změně fungujícího výboru došlo na výroční členské schůzi dne 13.1.1985, když za člena výboru byl zvolen Miroslav Kohoutek z Častolovic a za náhradníky členů výboru místo Jaroslava Bárty byli zvoleni František Duchoň a František Nunvář. U kontrolní a revizní komise byl pro další období zvolen jako předseda Ing.Šlechta,dalšími členy se stali př. Oldřich Doskočil a př. Adolf Vrba.
V tomto roce bylo Okresním výborem svazu včelařů za aktivní činnost na Okresní konferenci ČSV uděleno dne 20.4.1985 "Čestné uznání", a zároveň se současný předseda Ing. Jiří Tölg stává okresním instruktorem. Tím bylo okresem vyjádřeno, že práce ZO Kostelec nad Orlicí je na dobré úrovni. Velmi dobře je hodnocena osvětová činnost, neboť v průměru tři až čtyři odborné přednášky jsou pro členy ZO velkým přínosem, zvlášť pro velkým přínosem, zvlášť pro mladší generaci.
Zimní směsné vzorky k vyšetření na Varroa J. odebrané na přelomu roku 1985/1986 k radosti všech členů byly negativní.
Pro náhlé onemocnění jednatele přítele Dobeše byl do výboru kooptován a pověřen funkcí jednatele př .Ing.Josef Šlechta a vedením kroniky byl pověřen př. Josef Filip. V závěru roku 1986 měla členská základna 79 členů se 483 včelstvy.
Roku 1987 byl v naší organizaci zjištěn i přes všechna veterinární opatření roztoč Varroa Jacobsoni, který parazituje na včelách. K tlumení tohoto napadení se provádí fumigace přípravkem TAKTIC, vždy na podzim 3x ošetření všech včelstev, na jaře 1x. V roce 1987 základní organizaci tvořili tito včelaři:
Andršová Věra, Bartoš Josef, Barvínek František, Beránek Miroslav, Bureš Jan, Červinka Josef, Dobeš Josef, Doskočil Oldřich, Dostal Ladislav, Duchoň František, Farský, Fraňo Pavel, Filip Josef, Hájek Oldřich, Hanousek Antonín, Hlaváček Jiří, Hroch Alois, Chaloupka Jaroslav, Charvát Karel, Janeček Stanislav, Jindra František, Jiruška Antonín, Kašpar Jiří, Kerhart Bohuslav, Kaplan František, Koblasa František, Kohoutek Miroslav st., Kohoutek Miroslav ml., Koprovskij Nikola, Kopsa Jaroslav, Kotyška Bohuslav, Koubek Josef, Krčmářová Božena, Kundrát Josef, Kulštejn Jaroslav, Ing. Jan Kupka, Lejsek Stanislav, Lepš Josef, Lochman Zdeněk, Ludvík Jiří, Lunáček Ladislav, Machač František, Machač Josef, Matoušek Zbyněk, Morávek Josef, Nešporová Ludmila, Netík Miroslav, Němec Josef st.,Němec Josef ml., MVDr.Novák Jaromír, Nunvář František, Petránek Jan, PhDr. Pindroch Vlastimil, Růžička František, Říčař Jiří, Sazima Josef, Sejkora Jiří, Sehnoutka Jaroslav, Svatoš Karel, Ing.Šlechta Josef, Ing.Šabata Alois, Štichauer Alois, Tichý Jaroslav, Ing. Tölg Jiří, Uhnavý, Ing. Vacek Jaroslav, Vařák Zdeněk, Vašata Jaroslav, MVDr. Vašátko Zdeněk, Ing. Včelák Jaroslav, Včelák Ladislav, Vilímek Stanislav, Voborník Josef, Votroubek Josef, Vrba Adolf, Zahradník Miroslav, Ing.Záleský Vladimír, Záleská Anna.
Potěšitelné je, že byl při Střední odborné škole zemědělské v roce 1988 v Kostelci nad Orlicí založen včelařský kroužek, který má čtrnáct členů a tento kroužek vede člen organizace Ing. Chaloupka Miroslav - odborný učitel této školy.
Včelaření, mimo vlastní zábavy, přinášelo i poměrně dobrý ekonomický přínos. V roce 1989 jeden kilogram cukru nakupovaný běžně v obchodě stojí 7,30 Kčs. Med.odevzdaný do výkupny medu JEDNOTA v Kostelci nad Orlicí je hodnocen a vyplácená částka za 1 kg je 35,-Kčs za světlý a 45,-Kčs za tmavý med. Do JEDNOTY bylo dodáno 5 830 kg medu.
V únoru roku 1990 proběhla přednáška MUDr. Františka Mikuláše na téma Využití včelích produktů ve výživě a humánní medicíně.
Zvolen nový výbor ve složení:
Ing. Tölg Jiří - předseda
Dostál Ladislav - místopředseda
Jiruška Antonín - jednatel
Barvínek František - pokladník
Kohoutek Miroslav - zdravotní referent
Bureš Jan - kulturní referent
Ing. Záleský, Fraňo, Koubek, Netík, MUDr. Vašátko, Voborník, Nešporová Ludmila - členové
Důvěrníci: př.Netík, Janeček, Kaplan, Vrba, Dostál, Nunvář, Voborník, Koblása, Kunrád, Koubek, Hlaváček, Záleský, Bureš, Fraňo.
V měsíci červnu 1990 požádal Ing. Tölg o uvolnění z výboru. Od té doby ho zastupoval jednatel - př. Antonín Jiruška.
Rok 1991 byl ve znamení zajišťování nařízení zdravotních opatření. Organizace čítala 75 členů s 575 včelstvy.
Ani v letech 1992 - 1993 se nepodařilo najít předsedu spolku. Probíhaly pravidelné členské schůze. Stanovena opatření na tlumení varroázy.
V roce 1994 pokračoval pokles zájmu o včelařství. Spolek nenalezl vhodného předsedu. Zazimováno bylou pouze 464 včelstev. Dotace na jedno včelstvo činila 100,-Kč.
Výroční členská schůze v roce 1995 se stala důležitým mezníkem k větší aktivitě organizace. Byl zvolen nový výbor v čele s předsedou Ing.Miroslavem Chaloupkou, který v málo pozměněném složení pracuje dodnes.
Složení výboru:
Ing. Miroslav Chaloupka - předseda
Novák Josef - místopředseda
Jiruška Antonín - jednatel
Barvínek František - účetní
Kohoutek Miroslav - osvětový referent
Bureš Jan - nákaz. referent
Filipů Lazároš - chovatel. referent
Členové výboru: Krtička Petr, Filip Josef, Koblasa František, Vilímek Stanislav.
Kontrolní a revizní komise: Musil František, Doskočil Oldřich, Kaplan František.
V roce 1995 bylo zazimováno 508 včelstev, v roce 1996 - 452 včelstev, v roce 1997 již jen 417 včelstev, což je úbytek oproti roku 1995 o 91 včelstev. Tento nepříznivý trend nezastavila ani poskytnutá státní dotace.
K lepší odborné informovanosti dostává každý včelař domů časopis VČELAŘSTVÍ. V roce 1996 bylo našim členům vyplaceno celkem 75 920,-Kč ve formě státní dotace a příspěvku na zazimování.
Abychom snížili obsah reziduí, která se dostanou při fumigaci do včelího díla a tím i do styku s medem, zakoupila naše organizace v roce 1997 aerosolový přístroj na ošetření včelstev.
V roce 1997 bylo na členské schůzi vzpomenuto odchodu dvou významných členů a to př .Dostála a př. Hlouška, kteří se významně podíleli na činnosti naší organizace. Ke změnám dochází v poslední době v početních stavech včelstev.
V roce 1998 již počet zazimovaných včelstev vzrostlo 11, tedy na 428 včelstev. Konečně se stalo skutečností, že se v naší organizaci snižování stavu včelstev zastavilo.
Pro rok 1999 činila podpora na včelařství na jedno včelstvo 141,-Kč a příspěvek na zazimování 29,-Kč. V roce 1999 odešel z řad dlouholetých včelařů př. Vrba Adolf z Kostelce nad Orlicí a př. Sedláček Jaromír z Častolovic.