Zprávy z tisku
Čtenáři Schönfeldských C. k. Pražských novin se šest dnů po uskutečněném Blanchardovu letu (ve vydání ze soboty 6. listopadu 1790) dozvěděli následující zprávu:
„Mezi čtvrtou a pátou hodinou toho též dne (tj. 31. října) vyzdvihl se v tak řečeném Bubenči pan Blanchart s jedním zdejším kavalírem s svým podivným přehrozným balounem v přítomnosti mnoho tisíc lidu do povětří, a to s takovou rychlostí, že v jedné minutě přes dva tisíce kroků zvejši se vznesl, a pak přehrozný oblouk v povětří učinil, a se opět zponenáhla as čtvrt hodiny cesty od toho místa na jedno pole posadil. Dle jeho výpovědi pozůstává ten baloun z 4 600 loket dykyty rozličných barev."
Krameriusovy C. k. Pražské poštovské noviny ve stejný den informovaly takto:
„V neděli odpoledne o 5té hodině pan Blanchart, znamenitý povětrní plavec, ukázal nám své umění. On spolu s jedním českým kavalírem za Pruskou bránou pod Bubenčem pustil se v své kouli s nevypravenou rychlostí do povětří, a několik tisíc kročejů od země vzdálený zdržel se tu za nějakou chvíli. Nato zpustil se opět dolů, a koule nedaleko předešlého místa k zemi se uchýlila. My směle říci můžeme, že veškeren lid, jehož se tu veliké množství sešlo, toto divadlo s velikým potěšením a podivením opustilo; a v skutku pan Blanchart jest muž ten, kterýž i mezi námi Čechy toho svědectví zasluhuje, že svému umění náležitě rozumí."
Dobové zprávy českých novin z podzimu roku 1790 nám představují dvě hlavní postavy vzrušujícího příběhu. Kdo tedy byl znamenitý povětrní plavec Blanchart? Jaké jméno se skrývá za oním jedním českým kavalírem, který se statečně zúčastnil první větrné jízdy v Čechách?
A jaký to přehrozný oblouk udělala Blanchardova montgolfiéra během letu? To všechno jsou otázky, které by stálo za to bedlivě prozkoumat, i kdyby první větrná jízda v Čechách neměla nic společného s Potštejnem.
První pilotovaný let montgolfiéry na našem území provedl slavný muž: Francouz Jean Pierre Blanchard (1753-1809) patří bezpochyby k nejvýznamnějším průkopníkům světové vzduchoplavby. Kromě jiného v roce 1785 vstoupil do dějin jako první člověk, který (spolu s pasažérem Američanem dr. Jeffriesem) přeletěl v balónu kanál La Manche. J. P. Blanchard měl však také obchodního ducha: jezdil po evropských metropolích se svými balóny, a pořádal placená vzduchoplavecká představení. Toto pražské představení byl - jak upozornily své čtenáře Schönfeldské C. k. Pražské noviny - již jeho 37. vzlet. O tři roky později (v roce 1793) pak Blanchard jako první člověk odstartuje z americké pevniny před zraky samotného prezidenta Spojených států George Washingtona.
Proslulý vzduchoplavec tedy v říjnu roku 1790 přicestoval se svou montgolfiérou do hlavního města Království českého, aby zde předvedl své umění. A jak víme, nevzlétl sám. Český šlechtic a učenec, člen Královské české společnosti nauk, hrabě Jáchym Šternberk, požádal J. P. Blancharda v zájmu vědy o to, zda by se mohl stát jeho pasažérem, a bylo mu vyhověno.
(pokračování příště...)