Jan Antonín Venuto: Akvarel Zámek a městečko Častolovice
Velikost písma:

Autorem akvarelu je královéhradecký kanovník, pochovaný v Chrasti u  Chrudimi, Jan Antonín Venuto (*1746 Jevišovice u Znojma,  +1833 Hradec Králové). Veřejnosti je většinou znám jako autor akvarelových  vedut (topograficky přesných zobrazení), které mají vysokou dokumentární hodnotu a  zachycují stav na přelomu 18. a 19. století.
V pražské  Národní galerii jsou čtyři Venutovy akvarelové kresby a rytiny (Hrubá Skála, Helfštejn, Častolovice a Křinec) a  z jeho skicářů je zachován jediný v Krajském muzeu České Budějovice (v tomto skicáři např. najdeme z východních Čech Nový Bydžov, Cerekvici, Choltice, Chrast u Chrudimi, Lukavici u Chrudimi, Opočno, Podlažice, Rosice nad Labem, Rychmburk, Svojšice, Slatiňany, Žamberk, a Chrudim).
Nejucelenějším souborem z podnes rozptýleného Venutova díla  je však sbírka 399 akvarelových vedut, která byla darována císaři Františku I.  při jeho návštěvě Hradce Králové v roce 1824 a  nyní je  uložena - po převodu fideikomisní bibliotéky habsburské císařské rodiny - v oddělení Kartensammlung vídeňské National Bibliothek. Zde jsou rozděleny do tří velkých skříňových, nejspíš původních, pouzder - první z nich obsahuje 16 akvarelů (Adršpach a okolí),  druhé 287 akvarelů (pohledy a celé Čechy) a třetí 96 akvarelů (nečíslované pohledy z celých Čech); formáty akvarelů jsou 153 x 250 mm.

Vybereme-li jen z východních Čech, pak tu najdeme např. v druhé sérii Staré Buky, Vrchlabí, Německou Bělou (Chrudimsko), Lázně Bělohrad, Borovnici s okolím a Vysoké Mýto, Borohrádek, Brandýs nad Orlicí, Broumov, Chlumec nad Cidlinou,  Choltice,  Choceň, Chrast u Chrudimi, Chrudim, Chvalkovice, Častolovice, Černíkovice, Doudleby nad Orlicí, Králíky, Vysoké Mýto, Třebechovice pod Orebem, Hořice, Jaroměř, Dvůr Králové nad Labem, Košumberk, Kunětickou horu, Lanškroun, Libčany, Lipnici nad Sázavou, Litice nad Orlicí, Luži, Medlešice, Miletín, Náchod,  Nasavrky, Nový Bydžov, Nové Hrady, Opočno, Pardubice, Potštejn, Přelouč, Rychnov nad Kněžnou, Rezek u Nového Města nad Metují,  Rokytnici v Orlických horách, Rosice nad Labem, Žacléř, Žamberk, Slatiňany u Chrudimi, Jilemnici, Trutnov, Trosky, Vamberk a Teplice nad Metují. Ve druhé sérii pak najdeme Jičíněves,  Hrubou skálu, Jánské Lázně, Kostelec nad Orlicí,  Maršov, Novou Paku, Pecku,  Sadovou, Kuks, Smiřice, Valdice u Jičína a Žumberk u Chrudimi.

 

 

 

Image 1

 PageRank

WebInfo - SEO analýza


Vytvořil a spravuje Daniel Beneš © 2010 - 2015 | Grafika Daniel Beneš & Jiří Václavík © 2010 - 2015
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko